לוח מודעות

פורומים

תערוכות ואירועים

מועדון לקוחות

קורסים

מדריכים/קטלוגים
 
 כתבות |  אתרים מומלצים |  תערוכות ואירועים |  פורום רכב |  מדריך חברות |  קורסים | רישום חברות
אם שותים לא נוהגים

גדל מספר התאונות הקטלניות הנובעות משכרות נהגים. לכן -            


שוב: אם שותים לא נוהגים


מדריך נבוכים מקוצר לנהג החשוד כשיכור


מאת עו"ד אנושי אלי (*) 


הייתה אחלה מסיבה, ואתה גבר יוצא ממנה אחרי כמה 'שוטים', כמו בסרט, בחורה על יד אחת וביד השנייה המפתחות לרכב, הכול בראש טוב, נוסעים, אליך ? אליה?


לפתע מאי שם, אתה קולט אור כחול ואחריו יצור מוזר, כחול עם וסט צהוב (ולא שחקן מדוכא של מכבי תל אביב) שאומר לך לעצור בצד.


כן, שלום, אתה אומר מופתע. הוא אינו מתעניין לא בתוכניות שלך וגם לא בפוטו רצח ברישיון הנהיגה (ברור שבתוקף...), אלא מחייך אלייך חיוך ערמומי ושואל בשקט מקפיא דם:  שתית משהו ?  והערב החלומי הופך לסיוט.


ראש טוב או לא ראש טוב, הראש מתחיל לעבוד בהילוך גבוה, העיניים קולטות עוד שוטר מתקרב, ומה זה שם ? עוד ניידת ממתינה לי?, הרשת הולכת ונסגרת ויתכן שאתה, כן אתה, בדרך להיות המנה העיקרית. אז מה יקרה עכשיו ?, מה עושים עכשיו ?, מה אומרים ?


אז בשבילכם, ורק בשבילכם, קיבצנו את דרכי ההתנהגות הנפוצות, אל מול המציאות הקשה על פי החוק והפסיקה, בכל הנוגע לשתייה ולנהיגה (אבל בצורה שגם אם שתיתם משהו, עדין תבינו אותם...).


1.      אין שיטה חוקית למדידת האלכוהול, הרי קראתי את זה בעיתון! אוי התמימות הקדושה. משטרת ישראל משתמשת בשתי שיטות לבדיקת אחוז האלכוהול, בדיקת דם ובדיקת נשיפה באמצעות מכשיר מדידה המכונה בעגה המקצועית 'ינשוף'. למגינת ליבם של הנהגים, ולמרות כל הפרסומים עד היום, בתי המשפט מקבלים את תוצאות הבדיקות ומאשרים את עבודת המשטרה, כמעט באופן סיטונאי, כל עוד מקפידים השוטרים על נוהלי הבדיקות כנדרש והתוצאה, פסילה ממושכת לאשמים.


 


2.      מה זה ה'חרטה' הזה ? מקסימום ייקחו לי את הרישיון לחודש. אולי בתור התחלה זה נכון, מרבית הסיכויים שרישיון הנהיגה של נהג שנתפס נוהג בשכרות יילקח לחודש ימים כפסילה מינהלית. אך כאמור, זו רק ההתחלה. לעיתים תבקש המשטרה להאריך את פסילת הרישוי עד תום ההליכים המשפטיים. לעיתים. היא תבקש להחרים לחודש ימים את הרכב שבו נהג החשוד. בסופו של יום, על פי החוק היבש, עונש המינימום לעבירת הנהיגה בזמן שכרות, הוא שנתיים ימים של פסילת רישיון ובתי המשפט כבר פסקו ששנתיים זה שנתיים, גם בכמויות גבוליות ונמוכות, שלא לדבר על קנס, פסילה על תנאי וכבונוס יתכן אף מאסר על תנאי. בקיצור, אסון טבע.


 


3.      טוב, אבל שתיתי רק 2 כוסיות, בדיוק כפי שהחוק מתיר, 2 מידות אלכוהול. ממש לא. החוק אינו מפרט כמה מותר לשתות ומאיזה משקה ולמעשה אף לא מגדיר בפירוט מהו משקה משכר. הגדרת השכרות העיקרית (ויש כמה), הקבועה בחוק היא מי שבגופו מצוי אלכוהול בריכוז הגבוה מהריכוז שנקבע. הכמות היא מתמטית, דהינו, 50 מיליגרם של אלכוהול במאה מיליליטר של דם, או ריכוז אלכוהול באוויר נשוף ברמה של 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של דוגמה של אויר נשוף. זאת , נכון להיום, ללא שום קשר למשקל האדם. נכון שלא ניתן להבין מזה הרבה, כשיושבים בפאב? בינתיים, ככה זה.


 


4.      "הבה ונתחכמה לו", לא שתיתי כלום, הכל בסדר אחי, עזוב אותי בשקט. נחמד, יכול לעזור במידה מסוימת, תלוי בעומס העבודה של השוטר, אבל ברצינות, בסמכות השוטר לדרוש מנוהג רכב או ממונה (כגון מלווה של נהג חדש) למסור דגימה של אוויר נשוף, ללא כל סיבה מיוחדת, גם אם רק לפני רגע התחלת לנהוג ונהגת למופת, ללא כל קשר לנהיגה מסוכנת.


 


5.      אז עזבו אותי בשקט, לא רוצה להיבדק, מה תעשו לי ? אז זהו, שהם יכולים לעשות די הרבה. בפועל, ובלי להיכנס לדקדוקי חוק (הבטחנו, נכון?), בסמכות המשטרה לייחס לנהג שמסרב לשתף פעולה ומסרב לדרישה להיבדק, את אותה עבירה של נהיגה בשכרות, כאילו נבדק ונמצא שיכור והענישה זהה - שנתיים ימים של פסילת רישיון. אולם גם השוטרים אמורים לעמוד בדרישות מסוימות. הראשונה, לבקש את הסכמת הנבדק לבדיקה; השנייה, להודיע לנבדק את מטרתה של נטילת הבדיקה; השלישית, להסביר לו את המשמעות המשפטית של סירוב לתת דגימה – שיראו אותו כשיכור. דרישות אלה הנן לעיתים נקודות תורפה, אך בכל מקרה עדיף לציית.


6.      טוב, אני משת"פ , מה עכשיו ? סביר להניח שתתבקש לצאת מהרכב, יתכן כי תתבקש לנשוף לתוך שקית הנקראת 'נשיפון', אשר גם אם תשנה צבעה לירוק בעקבות הנשיפה (סימן להמצאות אדי אלכוהול) דע כי אין זה קביל בבית המשפט. אך שינוי הצבע מהווה אינדיקציה לשוטר להמשיך בהליך הבדיקה. בינתיים תישאל שאלות שגרתיות יותר ושגרתיות פחות כגון: מתי שתית או עישנת לאחרונה, תופנה לביצוע בדיקות מאפיינים, כגון: הליכה על קו ישר, הבאת אצבע לאף וכדומה. תשומת לבך לעובדה שבדיקה זו, זכר לימים עברו בטרם הגיע הינשוף, אינה חובה וממצאיה אינם יכולים לסתור את בדיקת הינשוף, או את בדיקת הדם, אם יצביעו על שכרות.


 


בדיקת השכרות עצמה, כאמור, יכולה להיות בדיקת דם בבית חולים בסביבה (קצת מפחיד וכואב, אך זו לא סיבה קבילה לסירוב), אולם ברוב המקרים מדובר בבדיקת נשיפה במכשיר ה'ינשוף'. לתוך צינור המחובר אליו ומצויד בפיה נשלפת תתבקש לנשוף מספר פעמים. מיד אחרי זה תימסר לך תוצאת הבדיקה. אם הכמות היא מתחת ל- 240, סע לשלום המפתחות בפנים. אם מעל 240, הערב עוד צעיר ואתה ידידי בבעיה, כפי שיסביר לך הקצין שתופנה לשיחה עימו. זה קצין שבסמכותו לשלול את רישיון נהיגתך ולהשבית את רכבך ל- 30 יום.


7.      אז אולי נעביר זמן, שהאלכוהול ירד קצת! זה משחק מסוכן במקצת שיכול להביא את השוטרים למסקנה שאתה מסרב להיבדק. בכל מקרה, כמות האלכוהול שמפרק גופך מידי שעה אינה גבוהה מספיק שתהיה לכך השפעה רצינית באם מדובר בכמות אלכוהול נכבדת. לדוגמה, לגבי בדיקות דם, מעריכים שמדובר בירידה של %mg10 בשעה, לאנשים שאינם מורגלים בשתייה ועד %mg25 בשעה לאנשים שמורגלים בשתייה. אז עשה חשבון ותבין שלרוב הסיכון אינו משתלם.


 


8.      אז מה, אם שתיתי אבוד לי, הלך הרישיון? לא בטוח. הוזכר לעיל חלק מדרישות החוק בנושא. למשטרה יש נוהלים מסודרים לנטילת דגימות הדם/אוויר. למשל, חיטוי איזור בדיקת הדם בגופך. החיטוי אמור להתבצע בחומר חיטוי נטול אלכוהול, ברור, לא ? לא תמיד זה ברור לנוטל הבדיקה וכבר היו דברים מעולם. גם בדיקת אוויר ב'ינשוף' אמורה להתבצע לאחר שלא שתית ולא הקאת 15 דקות ולא עישנת 5 דקות. כל כך ברור וכל כך מעורר מחלוקת, האם באמת חלף הזמן? האם השוטר אמור להמתין איתך 15 דקות כשהוא משגיח עליך אישית לוחצת, או להסתפק בשאלות בנושא? על כך נחלקות הדעות ובית המשפט העליון אמור ליתן דעתו בנושא. אך שוב, זו נקודת תורפה. האם המכשיר כויל בטרם בדיקה באופן נאות ? האם המפעיל שבדק אותך מוסמך ? ועוד כהנה וכהנה שאלות שעורכי דין שמתמחים בתחום חוקי התעבורה יכולים להעלות בבית המשפט לתעבורה, אליו המואשמים בשכרות מגיעים בסופו של יום. אין זה המקום כאן להמשיך ולפרט בנושא. אך יש להבהיר, כי מספר נכבד של נאשמים זוכו ואחרים סיימו בעונשים מקלים ביותר, הפחותים בהרבה מעונש המינימום האכזרי, לאור בעיות שעלו באותם פרטים טכנים קטנים שדורש החוק ויתכן שגם אתה תחמוק מהרשת.


 


סיכומו של דבר. ההמלצה הטובה ביותר היא הפשוטה ביותר: אם שותים לא נוהגים. שהרי מדובר בנושא רציני, כי כמעט מידי שבוע אנו שומעים על תאונות שבהן היו מעורבים נהגים שיכורים.


אבל למקרה שעצרו אותך בטעות  ואתה משוכנע שאינך שתוי - ויש מקרים כאלה- שמור על ראש צלול, דע מול מה אתה ניצב ונסה לזכור כמה שוטרים היו שם ומי הם, זכור את מעשיך ומעשי השוטרים, את לוח הזמנים למעשים אלו, זכור שכול מילה שתאמר יכולה לשמש נגדך בבית משפט אם תואשם בשכרות, קרא היטב על מה מחתימים אותך ואל תחתום על הודאות שלא היו ולא נבראו, שלא תצטרך להסביר אחר כך מדוע אתה חתום על הודאה באשמה ובקשת סליחה מעץ שצומח שם. במצב זה קשה להוכיח שלא היית שיכור... והחשוב ביותר, היוועץ בעורכי דין מומחים לנושא, מיד לאחר קבלת הדו"ח, או כתב האישום, כי לבטח בטרם תגיע לבית משפט. 


הערה: מדובר במאמר כללי, שאינו מהווה תחליף ללשון החוק (וראה לעניין זה פקודת התעבורה ותקנות התעבורה), המאמר אינו מהווה חוות דעת משפטית ואינו משמש תחליף לייעוץ משפטי.


 (*) ממשרד אנושי ושות', מח' דיני תעבורה


 


 

לפרטים נוספים

הדפסה   שלח לחבר

Copyright © 2002 ComLine LTD. All rights reserved.