לוח מודעות

פורומים

תערוכות ואירועים

מועדון לקוחות

קורסים

מדריכים/קטלוגים
 
 כתבות |  אתרים מומלצים |  תערוכות ואירועים |  פורום רכב |  מדריך חברות |  קורסים | רישום חברות
הנהגים יודעים מעט על צמיגיהם

נהגי ישראל אינם יודעים כמעט דבר על הצמיגים ברכבם


 


נהגי ישראל אינם יודעים כמעט כלום על צמיגים. כך עולה ממשאל שערך איגוד המוסכים בישראל בתחנות הדלק. מהמשאל עולה, כי הנהג הממוצע אינו מודע לחשיבות הרבה של מצב הצמיגים ברכב ואינו יודע כיצד לתחזקם בצורה נאותה למרות שהצמיג הוא אחד מאביזרי הבטיחות החשובים ביותר ברכב.


 


כ- 90% מהנשאלים לא ידעו מהו לחץ האוויר שצריך למלא או לבדוק בצמיגי הרכב (10% מתוכם טעו). כל הנשאלים לא ידעו באיזו שנה יוצרו הצמיגים ברכבם ומתי פג תוקפם והם אסורים לשימוש (כ-95% לא ידעו, 5% לא קראו נכון את הנתונים המופיעים על הצמיגים). כמו כן, כל הנשאלים  (100%) לא ידעו על צמיגים שנפסלו לשימוש בישראל על ידי משרד התחבורה, לא ידעו מה לבקש במוסך הצמיגים וכיצד לבדוק אם נקר בצמיג תוקן בצורה נכונה ובטיחותית.


 


צמיג תקין מאפשר שליטה טובה יותר על הרכב בתנאי מזג אוויר ובמצבים שונים בכביש, משפיע על יכולת הבלימה, נוחות הנסיעה, ואף על צריכת הדלק. הוכח שבדיקה קצרה וממוקדת של צמיגי הרכב יכולה להציל חיים. גם בקיץ, חשיבות קריטית למצבו של הצמיג עקב נטייתו להתייבש ולהיסדק.


 


חשיבותו הרבה של הנושא הובילה לשיתוף פעולה ראשון מסוגו בין משרד התחבורה, איגוד המוסכים בישראל, חברת דרך ארץ, מפעילת כביש 6,  וחברת דור אלון, במיבצע צמיג תקין מציל חיים. במהלך המבצע הוצעו לכל נהגי כביש 6, בדיקות מהירות של הצמיגים ברכבם, בעת התדלוק בתחנות. הבדיקות, שבוצעו על ידי בודקים מקצועיים נערכו אך רק באישור נהג הרכב. בסיומן ניתנה לו חוות דעת עם המלצה להמשך טיפול במידה שנדרש.


 


הבדיקות הוצעו כשירות ללקוחות הכביש, ללא תשלום, במשך השבוע האחרון של חודש אוגוסט, מתחמי הרענון בארבע תחנות הדלק לאורך כביש 6: בין מחלף נשרים למחלף שורק (בשני צידי הנסיעה) ובין מחלף ניצני עוז למחלף באקה (בשני צידי הנסיעה).


  


מידע נוסף


1.      משרד התחבורה החליט להתמקד בהסברה ולא בקנסות או הורדה מהכביש, לכן הבדיקות נערכו אך רק באישור נהג הרכב ובסיומן ניתנה לו חוות דעת עם המלצה להמשך טיפול במידה שנדרש  וחולק לו עלון מידע קליט הכולל טיפים לאחזקת צמיגי הרכב בסגנון 'עשה זאת בעצמך'.


 


2.      בין הטיפים המופיעים בעלון המידע שיחולק לנהגים:


**  יש לבדוק את לחץ האוויר ואת מצב הצמיג


חשוב להקפיד על לחץ אוויר מתאים בצמיגים ולבדוק אותו פעם בשבועיים לפחות. בנוסף, מומלץ לבצע בדיקה ויזואלית על דפנות הצמיג ועל סוליית הצמיג לזיהוי חתכים, 'כיסי בלון', יובש, או עצמים זרים כמו ברגים, אבני חצץ וכדומה. חשד קטן חייב להוביל למומחה מורשה.


 ** כאשר רוכשים צמיג


ברכישת צמיג חובה להסתמך על הוראות יצרן הרכב, לא כול צמיג מתאים לכול רכב.  כן, יש לבדוק טרם קנייה או החלפה של צמיגים אילו מותגים אינם מאושרים ע"י משרד התחבורה ולוודא כי לא 'דוחפים' לך אותם במיבצע.


** יש לבדוק מהו גילו של הצמיג ומתי פג תוקפו


אסור  שגיל הצמיג  יעלה על 5 שנים. גילו של הצמיג מוטבע על דפנותיו (שבוע ושנה: לדוגמא: '1805'-הצמיג יוצר בשבוע ה-18 בשנת 2005).


          ** הצמיגים הם הרכיב הבטיחותי החשוב ביותר ברכב.


          נסיעה עם צמיג לא תקין או לא מתאים היא סיכון בדרגת חומרה גבוהה. גם ברכב חדש או מסוג 'ליסינג תפעולי', חובה לוודא את התאמת הצמיגים לרכב ולדאוג כי תקינותו נבדקת לעיתים קרובות.

לפרטים נוספים

הדפסה   שלח לחבר

Copyright © 2002 ComLine LTD. All rights reserved.